Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Projesi - Özbekistan

Türkiye’den Özbekistan’a Uzanan Dostluk Eli; “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Paneli” Taşkent’te Yapılacak

Türkiye’den Özbekistan’a ortak medeniyetimize bir yolculuk başlatan İnsan ve Medeniyet Hareketi, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Taşkent’te “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Paneli” gerçekleştirecek.

Geçmişinden aldığı birikim ve tecrübeyle geleceğin dünyasını inşa etmek hedefiyle faaliyet gösteren İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH), nitelikli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Birimi‘nin T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve THY’nın destekleri, İstanbul ve Marmara Üniversitesi işbirliği ile düzenleyeceği, “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Paneli” 20-28 Eylül 2019 tarihlerinde Taşkent’te Art Gallery of Uzbekistan’da yapılacak.

52 Özgün Eser Sergilenecek
Sergide; İpek Yolu’nun zenginleştirdiği asırlık birikim, birbirinden kıymetli isimlerin emeği ile yeniden hayat bulacak. 28 Türk ve Özbek sanatkâr projeye özel 52 özgün eser hazırladı.

20-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Taşkent’te Art Gallery of Uzbekistan’da sanatseverler tarafından gezilebilecek sergide yer alan sanat branşları ve sanatkarları şöyle; Hüsn-i Hat: Hasan Çelebi, Hüseyin Gündüz, Gürkan Pehlivan, Faruk Dinçer Eratlı, Tezhib: Mamure Öz, Nilüfer Kurfeyz, Faruk Taşkale, Münevver Üçer, Mustafa Çelebi, Selim Sağlam, Katı’: Meryem Güney, Ebru: Hikmet Barutçugil, Mahmut Peşteli, Minyatür: Gülçin Anmaç, Cihangir Aşhurov, Kamol Mirzaev, Betül Bilgin, Kalem İşi: Semih İrteş, Kaya Üçer, Davron Fattokhov, Kamoliddin Abdullaev, Cilt: İslam Seçen, Çini: Güvenç Güven, Nursen Güven, Ahşap Oyma: Hüsamettin Yivlik, Abdimajit Abdurakhmonov, Tokhir Gaziev.

Ortak Medeniyetimizin İzleri ve Geleceği Masaya Yatırılıyor                                    .
Panel programı ile de kadim medeniyetimizin “zamanı aşan” etkisi bugüne aktarılacak. Türkiye ve Özbekistan’dan çok kıymetli akademisyenlerin katılımıyla; Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşecek programda Prof. Dr. Hayrunnisa Alan, (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) “Özbekistan ve Anadolu Coğrafyaları Arasındaki Tarihî ve Kültürel İlişkiler”, Doç. Dr. Şerzadhan Mahmudov “Osmanlı-Türkistan İlişkileri”, Prof. Dr. Azamcan Rahmanov (Özbekistan Milli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü) “Özbekistan – Türkiye Siyasi ve Ekonomik Münasebetleri” ve Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) “Türkiye – Özbekistan İlişkilerine Türkiye’den Bakış” konularını ele alacak.

Türk-Özbek İlişkileri Daha da Güçlenecek                                               .
Proje Koordinatörü Meryem Güney, “Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Sergi ve Paneli” ile Türkiye ile Özbekistan arasında gelişmekte olan çok yönlü işbirliğine katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Güney, iki ülkenin kadim bağlarının farkına varılmasını ve birbirlerine yakınlaştırılmasını amaçladıklarının altını çizdi.

Bizi biz yapan İslam ilkelerine sımsıkı sarıldığımızda bilim, sanat, mimari vs konularında dünyaya yön verecek güce sahip olduğumuzu hatırlatan Güney, “Geleneksel sanatlarımız adına, değerli sanatkarlarımızın konumuza özel icra ettikleri özgün eserlerle, konusunda uzman akademisyenlerin tebliğlerinden oluşan bilgilendirici ve ufuk açıcı sempozyum kitabıyla medeniyetimizin ihyasında iz bırakmak, Özbekistan Cumhuriyeti ve kardeş Özbek halkının tarihi ve kültürünü geniş kitlelere tanıtmak, iki ülke dostluğuna katkıda bulunmak istiyoruz.” dedi.  Güney, 7 – 14 Eylül tarihleri arasında tüm sanatseverleri Art Gallery of Uzbekistan’daki sergi açılışına, panele ve workshop etkinliğine davet etti.

İlki İstanbul’da Yapıldı

Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan projesinin sergi ve sempozyumdan oluşan ilk etabı 14 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Açılış programına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Serdar ÇAM, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol ÖZVAR, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Alisher BOTİROV, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal ERDOĞAN, belediye başkanları, bürokratlar, sanatçılar, akademisyenler ve sanat severlerin katıldığı program basında da geniş yer buldu.

Program

20 Eylül 2019 Cuma
14:00 Açılış Töreni

Sinevizyon
Protokol konuşmaları
Sergi Açılışı

16:00 – 17:30 Tarihten Günümüze Özbekistan-Türkiye İlişkileri Paneli

Moderatör: Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu

            Doç. Dr. Muhammed Bilal Çelik
“Özbekistan ve Anadolu Coğrafyaları Arasındaki Tarihî ve Kültürel İlişkiler”

             Doç. Dr. Şerzadhan Mahmudov
             “Osmanlı-Türkistan İlişkileri”

            Prof. Dr. Azamcan Rahmanov
“Özbekistan – Türkiye Siyasi ve Ekonomik Münasebetleri”

           Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu
“Türkiye – Özbekistan İlişkilerine Türkiye’den Bakış”

21 Eylül  2019 Cumartesi
      11:00 -13:00 workshop

     Yer: Art Gallery Of Uzbekistan
    Adres:  2, Buyuk Turon Street, Tashkent 100078 Uzbekistan